What is the square root of 144 in the method of repeated subtraction?
The square root of 144 is 12 as we have performed repeated subtraction 12 times and after the 12 the subtraction, the remainder is zero. Was this answer helpful?What is the square root of 144 step by step?
The value of the square root of 144 is equal to 12. In radical form, it is denoted as √144 = 12. To calculate the value to root 144 without using a calculator, there are two methods: one is the prime factorisation and another is the long division method.How do you find the square root of a repeated subtraction?
We know that the sum of the first n odd natural numbers is n2. We will use this fact to find the square root of a number by repeated subtraction.
...
Square Root by Repeated Subtraction
...
Square Root by Repeated Subtraction
- 121 – 1 = 120.
- 120 – 3 = 117.
- 117 – 5 = 112.
- 112 – 7 = 105.
- 105 – 9 = 96.
- 96 – 11 = 85.
- 85 – 13 = 72.
- 72 – 15 = 57.
What is the repeated subtraction method?
Repeated Subtraction is a method that subtracts the equal number of items from a group, also known as division. Using this method, the same number is subtracted repeatedly from another larger number until the remainder is zero, or smaller than the number being subtracted.What is the square root of 441 by repeated subtraction method?
Repeated Subtraction MethodThus, we have 441 – 1 = 440, 440 – 3 = 437, 437 – 5 = 432, continuing in this way we get for the 21st odd number the answer is zero. ∴ 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23 + 25 + 27 + 29 + 31 + 33 + 35 + 37 + 39 + 41 = 441.
Find The Square Root Of 144 By Repeated Subtraction Method
What is repeated subtraction 4th grade?
Repeated subtraction is a way of teaching about division. It is the repeated subtraction of the same number from a large number down to zero.What is the square root of 256 by repeated subtraction method?
To find square root of 256 by repeated subtraction method, which step is 175 and the total number of steps of subtraction is ____.What is the square root of 16 by repeated subtraction method?
Thus, here the total odd numbers used are 1, 3, 5, 7and which are 4 in numbers. Hence, the square root of 16 by repeated subtraction method is 4.What is the repeated subtraction of 676?
Square Root of 676 by Repeated Subtraction MethodThe number of odd numbers we subtract in this process is treated as the square root of the number 676. Thus, starting from 676, we have subtracted 26 consecutive odd numbers to get 0. Therefore, the square root of 676 is 26.
How do you find the square root of 100 by repeated subtraction?
√100 by Repeated subtraction:
- 100 - 1 = 99.
- 99 - 3 = 96.
- 96 - 5 = 91.
- 91 -7 = 84.
- 84 - 9 = 75.
- 75 - 11 = 64.
- 64 - 13 = 51.
- 51 - 15 = 36.
What is the repeated subtraction of 169?
169 − 1 = 168 168 − 3 = 165 165 − 5 = 160 160 − 7 = 153 153 − 9 = 144 144 − 11 = 133 133 − 13 = 120 120 − 15 = 105 105 – 17 = 88 88 – 19 = 69 69 – 21 = 48 48 – 23 = 25 25 – 25 = 0 Since, after subtracting 13 numbers, we obtained 0. ∴ √𝟏𝟔𝟗 = 13.What is the square root of 196 by the method of repeated subtraction?
In the repeated subtraction the Step 14 becomes zero, which implies that 196 is a perfect square number and hence 14 is its root.What is the repeated subtraction of 225?
225−1=224224−3=221221−5=216216−7=209209−9=200200−11=189189−13=176176−15=161161−17=144144−19=125125−21=104104−23=8181−25=5656−27=2929−29=0Totalstepsof=15hence225 =15.What is the repeated subtraction of 63 9?
63÷9 = 7 since 9 is Subtracted from 63 9 times.What is the repeated subtraction of the same number?
Repeated subtraction is a method of subtracting the equal number of items from a larger group. It is also known as division. If the same number is repeatedly subtracted from another larger number until the remainder is zero or a number smaller than the number being subtracted, we can write that in the form of division.What is the repeated subtraction of 27 3?
There are total 9 iterations during this subtraction. Hence the required answer is 9.What is the repeated subtraction of 361?
Square Root of 361 by Repeated Subtraction MethodSince 361 is a perfect square, it is the sum of consecutive odd numbers. Thus by repeated subtraction we can verify the square root of 361 is 19. We have done the repeated subtraction 19 times. Thus √361 = 19.
What is the square root of the given number by repeated subtraction method 25?
Solution: In the repeated subtraction method, we subtract the odd numbers starting from 1 until we get a 0. Hence, √25 = 5.What is the square root of 576 by repeated subtraction method?
We have to subtract 24 consecutive times. So, the square root of 576 is 24.What is the square root of 784 by repeated subtraction method?
Repeated Subtraction MethodThe nth odd number for which we get the answer zero is the square root of the given number. Thus, we have 784 – 1 = 783, 783 – 3 = 780, 780 – 5 = 775, continuing in this way we get for the 28th odd number the answer is zero.
What is repeated subtraction 3rd grade?
It is meant for third grade. Students solve divisions by "subtracting" or crossing out equal-size groups from the total in the visual model, until there is nothing left. Examples show how divisions can be solved by repeatedly subtracting the same number (the divisor).What is the square root of the following by repeated subtraction method 289?
Hence, the square root of 289 by repeated subtraction method is 17.
← Previous question
Do owls eat chipmunks?
Do owls eat chipmunks?
Next question →
What is considered a small wedding?
What is considered a small wedding?